top of page

Croquembouche


croquembouche

Croquembouche (čteme krokambuš) se ve Francii připravuje k slavnostním příležitostem jako třeba svatba či významné výročí. My si ho dopřáváme každý rok při přivítání Nového roku. Pokud se kamarádíte s odpalovaným těstem, máte z půli vyhráno.


Připravuji ho pro 6-8 osob, a stále čekám, až bude v rodině nějaká velká svatba a já konečně zkusím verzi velikosti Eiffelovka :)


Kuličky se mohou plnit Vaší oblíbeným krémem, dnes mám pro Vás recept na jednoduchý karamelový.


Zároveň si ukážeme, jak tvořit karamelové ozdoby, které nám udělají parádu a můžeme je posléze využít na ozdobení dalších dezertů.


Ingredience na kužel o výšce 28cm:

125ml mléka

125ml vody

100g másla

1/2 lžičky soli

25g cukru krystal

170g hladké mouky

4 středně velké vejce


Krém:

50-100g cukru krystal podle chuti

1 vanilkový puding

350ml mléka


Karamel:

cukr krystal, voda, trpělivost :)


Postup:

Začneme přípravou odpalovaných kuliček, kterých budeme potřebovat 30-35ks. Vodu, mléko, máslo, cukr a sůl přivedeme k varu. Přisypeme mouku, vytvoří se nám hutné těsto, které vařečkou odpalujeme (jakoby odkazujeme z jedné strany kastrolu na druhou a snažíme se rozmělnit zbytky mouky) 3-5min. Těsto přeneseme do mísy a postupně začneme všlehávat vejce. Pozor, opravdu po jednom, ať z toho nemáme míchaná vajíčka. Hotovou směs dáme do pevného cukrářského sáčku s větší dírou a na plech tvoříme takové bobíky (polokuličky cca 3-4cm). Pokud se nám udělají špičky, zamáčkneme lžičkou a uděláme kulatý povrch. Pečeme na 180 stupňů asi 20min podle trouby (musejí být zlatavé i zespodu)Zatímco nám kuličky chladnou, připravíme si krém, jehož základ bude karamel. Cukr dáme do kastrůlky s troškou vody a na vyšší stupeň začneme zahřívat. Nemícháme, jen lehounce můžeme směs "přelít" z jedné strany hrnce na druhou. Jakmile začne směs bublat, zpozorníme, karamel bude hotov během pár sekund. Nechodíme otvírat poště, nekontrolujeme telefon či nevaříme kafe. Jde o vteřiny a takto jsem už spálila tolik karamelu, že teď u kastrolu opravdu stojím. Směs začne hnědnout a jakmile dostane nazlátlou barvu, dáváme z plotny pryč. Karamel se ještě dodělá v horkém hrnci. Necháme lehce vychladnout a do karamelu nalijeme mléko. Nyní s tímto karamelovým mlékem připravíme hustý puding.V cukrářském pytlíku s úzkou špičkou máme připravený karamelový krém, který vstříkneme do každé kuličky skrz spodní stranu (nechceme mít v kuličce příliš velkou díru).


Montáž:

Já používám polyester. kužel na květinou dekoraci, který obalím pečícím papírem.

Připravíme si druhou várku karamelu na přilepování kuliček ke kuželu. Použijeme stejný postup jako u krému - cukr s kapkou vody do hrnce, čekáme na bublání a při zlatavé barvě stahujeme z plotny. Hladkou část kuliček namáčíme lehce do karamelu, který nám poslouží jako lepidlo a přilepujeme na kužel od shora k vrcholu.Kramelové ozdoby:

Nyní jsme již mistry na karamel, takže si můžeme vytvořit krásné ozdoby. Opět připravíme karamel v kastrůlku, nyní můžeme zkusit světlejší i tmavší verzi (karamel necháme v hrnci o pár sekund déle) a na pečící papír pomocí lžíce lijeme karamel a malujeme ozdoby, které ztvrdnout za pár minut a lepíme je karamelem na dezert dle představivosti.

Když karamel malinko zchladne, začne se táhnout a vytvářet karamelové vlasy a to je přesně ta chvíle, kdy těmito "vlasy" můžeme trochu omotat a náš croquembouche. Doporučuji ale jen lehce, aby hosté neměli prsty ulepené od karamelu a maximálně 2 hodiny před podáváním, aby se nerozpustily.

Pokud budete však někde ve vlhkém prostředí jako třeba jednou já u moře, karamelové vlasy vydržely asi 15min a ozdoby tak 45min, pak začnou téci, je lepší dezert dozdobit třeba cukrovými ozdobami či třeba makronkami).Z tmavšího karamelu nám vzniknout tmavší ozdoby, které budou mít lehounce nahořklou chuť, která je skvělá třeba s vanilkovým krémem. Ozdoby můžeme uchovat v krabičce s víkem proložené pečícím papírem, kde nám v suchu vydrží i několik týdnů.


Croquembouche jíme odshora dolů.
1,717 views0 comments

Recent Posts

See All

Fougasse

Comments


bottom of page