top of page

Fazolová polévka se saturejkou

Tuto jednoduchou polévku připravuji hlavně v zimě a nejraději s fazolemi bílými, které mi přijdou jemnější než červené.

Kdesi jsem četla, že ještě před 100 lety byly luštěniny běžnou součástí našeho jídelníčku, a taková káva jako importovaný produkt byla výjimečná záležitost. Dnes si dáme 3-4 kávy denně a luštěniny se nám naopak ze stravy vytratily. A je to škoda! Už jen taková fazolová či čočková polévka nás zasytí na celý den a přínos bílkovin a vlákniny je vysoký.

Pokud se obáváte nepříjemných nadýmacích účinků, pomůže nám saturejka. Tuto bylinu mi doporučila jedna postarší Řekyně, u které se doma hodně jedly fazole v rajčatové omáčce. Luštěniny jsem si odpírala právě proto, že po jejich požití jsem měla v břiše větrné tornádo, ale ne po těch jejích. Až jsme jednoho dne vařily spolu a já se seznámila s touto proti tornádovou bylinou :) Čím častěji budete luštěniny jíst, tím lépe si na ně tělo zvykne a budete je trávit bez problémů.


Fazolová polévka se saturejkou, luštěniny

Na velký hrnec budete potřebovat:

500g bílých sušených fazolí, které přes noc namočíme do vody

1 velkou cibuli

2 mrkve

1-2 listy řapíkatého celeru

sůl, pepř, saturejka


Nakrájenou cibuli osmahneme v hrnci na oleji a přidáme nakrájenou mrkev a celer. Po 2-3 minutách přidáme přeceděné fazole s zalijeme čistou vodou (ne tu, v které se nám fazole máčely). Přidáme bohatě saturejku (1-2 lžíce). Pokud máme, můžeme přidat i lehce libečku či listové petržele. A necháme vařit 1.5-2h, až budou fazole měkké. Pak přidáme sůl a lehce pepře a je hotovo. Fazole polévku přirozeně zahustí.


Dnes jsem k polévce přidala zbylé masové koule, jelikož mi jich pár zbylo ze včerejšího obědu a moc dobře se to k fazolím hodilo. Takže pokud k tomu potřebujete maso, tak určitě zkuste masové koule.


V lednici vám vydrží až 4 dny.191 views0 comments

Recent Posts

See All

Fougasse

Kokosky

コメント


bottom of page