top of page

Levandulová voda


Tato úžasná bylina potěší všechny vaše smysly a patří k mým nejoblíbenějším. Pokud se rozhodnete si ji pěstovat, i v našich podmínkách se jí bude dařit, ale chce opravdu hodně sluníčka, ideálně tam, kde Vám všechny ostatní květiny chčapnou právě kvůli přímému slunci. Já mám to štěstí, že manželova rodina žije na jihu Francie, kde na místní zahradě roste jako u nás pampelišky, takže jí každoročně zužitkuji na všechny možné způsoby, ať už do jídla či kosmetiky.


Dnes se s Vámi ráda podělím o to, jak připravit levandulový hydrolát neboli květovou vodu, který je skvělý jako osvěžovač pokožky, působí proti komárům, ale můžete ho přidat i do žehličky pro provonění prádla.


Postup:

Dopředu si namražte opravdu hóódně ledu, ideálně do igelitových sáčků, které dáte na 2 dny do mrazáku. Hydrolát jsou vlastně kapky levandulové páry a ledem tento proces značně urychlíme. Do hrnce dáme 2-3 hrsti levandule zalijeme vodou a na vrch bylin umístíme porcelánovou či skleněnou misku. Hrnec uzavřeme pokličkou DNEM VZHŮRU NOHAMA, tak aby nám držadlo poklice směrovalo do misky. Zapneme sporák na mírný oheň a na poklici dáme připravený led. Z hrnce bude stoupat levandulová pára, která nám bude skapávat do misky po pokličce. Jakmile se led rozpustí, vyměňte za nový pytlík. Pozor, aby se levandule nezačala vařit, chce to je lehké probublávání. Byliny můžete průběžně měnit za nové, aby měl hydrolát větší sílu. Po vychladnutí přilijeme do lahviček a je hotovo.

U sebe vždy nosím jen malý sprej na osvěžení a zbytek uchovávám v lednici. Jelikož se jedná o čistě přírodní produkt, vydrží asi měsíc.


fhdjftizzi
Ve francouzském městě Sault se jednou za rok konají levandulové slavnosti a každý si může pro svoji potřebu nasbírat.

Tip: Hydrolát si můžete připravit téměř z jakékoli byliny jako tymián, máta, lípa či růže, prostě z toho, co je Vám po vůni :)

44 views0 comments

Recent Posts

See All

Kokosky

Commentaires


bottom of page